Çocuklarda Zeka Geliştiren Dört Oyun

Birazdan okuyacağınız dört oyun sayesinde hem çocuklarınızla kaliteli, eğlenceli zaman geçireceksiniz hem de zeka gelişimlerine katkıda bulunacaksınız.

1. Bil bakalım kaç tane?
Bu oyunla çocukların tahmin becerisini geliştirmeye destek olabilirsiniz.

zekaŞeffaf bir kavanoz bulun ve içine deniz kabukları, çakıl taşı, ataş gibi küçük nesneleri karışık olarak koyun. Kavanozu çocuğunuza göstererek içinde kaç tane nesne olduğunu tahmin etmesini isteyin. Bir tahmin yaptıktan sonra kavanozun içindeki bir tepsiye boşaltın ve birlikte sayın. Bakın bakalım ne kadar doğru bir tahmin yapmış. Oyunu kolaylaştırmak için nesneleri azaltabilirsiniz veya zorlaştırmak için nesneleri çoğaltabilirsiniz. Kavanoza eklemek için bakliyatları da kullanabilirsiniz.

2. Simetrisini çıkarmak.
Bu çalışma kalem ve kağıt becerisini kontrol gerektirir.

Basitten zora doğru ilerleyebilirsiniz. Bir kâğıdı ortadan ikiye katlayın ve sonra tekrar açın. Katın bir yüzüne daire, üçgen gibi bir şeklin yarısını çizin. Çocuğunuz bu olayı iyice kavradıktan sonra yıldız, çokgen veya rastgele eğri bir çizgi çizin. İleri bir seviye olarak yarım bir insan eli, insan yüzü, hayvan veya bir ev çizebilirsiniz.

3. Hatırla bakalım.
Bu oyunla büyüklerin ve çocukların kısa süreli hafıza becerileri
destekleniyor.

Bir tepsinin üzerine on değişik nesne koyun ve nesnelerin bir listesini çıkarın. Bu nesneler arasında örneğin bir tarak, bir anahtar, oyuncak asker gibi küçük bir karakter, zar, çatal, bir elma, bir kalem olabilir. Çocuğunuzdan nesnelere bir süre bakmasını ve sonra siz üstünü kapattığınızda onları hatırlamasını isteyin. Bir dakika sonra tepsinin üstünü kapatın, çocuğunuzdan mümkün olduğunda çok nesneyi hatırlamasını isteyin. Bu sırada siz de elinizdeki listeden kontrol edin. Acaba nesnelerin ne kadarını hatırladı? Daha büyük çocuklar için veya daha ileri seviyeler için nesne sayılarını artırabilirsiniz.

4. Hayvanlı hazine avı.
zeka_gelisimiBir sonraki ipucunu yakalayabilmek için hayvanı tahmin et.
On iki adet küçük kart hazırlayın. Bunların altısına bilinen bir hayvanın üç belirgin parçasını çizin. Bir inek için kulaklarını, boynuzlarını, ağzını, memelerini bir tavşan için uzun kulaklarını, bıyıklarını ve ponpon kuyruğunu çizebilirsiniz. Kartların diğerlerine bir sonraki ipucunun bulunabileceği basit bir resim çizin. Örneğin, bir masa, bir yastık, bir mandal, merdivenler, bir yatak ve bir banyo. Diğer beş hayvan kartını, çizmiş olduğunuz eşyaların yanlarına dağıtın ve en son eşyanın yakınlarına da hazineyi saklayın. Çocuğunuza ilk hayvan kartını verin ve hayvanın hangi hayvan olduğunu tahmin etmesini isteyin. Hayvanı doğru olarak tahmin ederse kendisine bir ‘yer’ kartı verin ve daha sonra nereye gitmesinin gerektiğini gösterin. Çocuğunuz hazineyi bulana kadar devam edin.

Psk. Duygu KURULAY
Psikolojik Danışman

KALEV İlkokulu

Share