Çocuklarda Yaratıcılığı Desteklemenin 5 Yolu

“Büyük işler, büyük hayaller kurma özelliği olan insanlarca başarılmıştır” William Russell

Çocuklarda_Yaratıcılığı_Desteklemenin_5_YoluÇocuk demek düş kurmak, hayal dünyasında yaşamak demek…
Unutmayalım ki, yaratıcılığın gelişimi çocuğun güvenle kendini ifade edebileceği, merakını ortaya koyabileceği ortamlarda sağlanır. Okul öncesi çağdaki çocukların hayal güçlerinin gelişiminde anne- babaların ve eğitim ortamlarının önemli katkıları olur. Oyunları ve yaptığı etkinlikler sırasında ebeveynleri tarafından sık sık engellenen çocukların iç dünyasının zenginleşmesi beklenemez. Öte yandan hayal güçleri desteklenen çocukların yaratıcılığı da gelişecektir. Hayal gücü gelişmiş çocukların kelime dağarcığı daha zengin olur, problem çözmeye daha yatkındırlar, sosyal becerileri daha iyi olur, bağımsız düşünme becerisi yüksek olur. Siz de bir ebeveyn olarak çocuğunuzun hayal gücünü ve yaratıcılığını geliştirmek ve desteklemek için aşağıdaki konulara dikkat ederek yardımcı olabilirsiniz.

1. Çocuğunuzun sanatsal becerilerini geliştirin.
Sanatsal aktivitelere yönlendirilen çocukların hayal güçleri daha gelişmiş olur. Onu resim yapması konusunda teşvik edebilirsiniz. Resim yaparken çocuklar özgür bırakılmalılar. Renkleri istediği gibi kullanabilir. O resim yaparken ona sorular sorun. Resmini anlatmasını isteyin. Müze gezilerini artırabilirsiniz ve özellikle ucu açık bir sanat eserini yorumlamasını dinleyebilirsiniz.

2. Çocuğunuza kitap okuyun.
Farklı türlerde hikayeler okumanız onun hayal dünyasını geliştirmeniz için güzel bir yoldur. Örneğin okuduğunuz kitabın sonunu çocuğunuzdan kendisine göre, istediği gibi bitirmesini söyleyebilirsiniz. Çizdiği resimlerden oluşturduğu bir kitabı size anlatabilir. Çocuk böylelikle kendi hikayesini yaratmış olur.

3. Farklı türlerde müzik dinleyin.
Her ne kadar okul öncesi çağdaki çocuklar piyano dersleri için muhtemelen henüz hazır olmasa da onun dünyasını müzikle doldurabilirsiniz. Birlikte çeşitli türlerde müzik dinleyebilir, beraber şarkı söyleyebilirsiniz, yaratıcı dans hareketleri bulabilirsiniz.

Çocuklarda_Yaratıcılığı_Desteklemenin_5_Yolu4. Çocuğunuzla evcilik oyunu oynayın.
Arkadaşlarıyla evcilik oyunu oynamaya cesaretlendirin. Evcilik oyunu hayal gücünün gelişmesine katkı sağlayacaktır. Siz de çocuğunuzun kurduğu basit senaryo çerçevesinde onunla birlikte olayı canlandırabilirsiniz.

5. Televizyonu ve teknolojik aletleri sınırlayın.
Ne kadar ilgi çekici olursa olsun televizyon, bilgisayar ya da tablet oyunlarının pasif aktiviteler olduklarını unutmamak gerekiyor. Etkileşime dayanan, interaktif aktiviteler olmadığından çocukların zihinsel gelişimlerini ve yaratıcı düşünce becerilerini serbest hayali oyunlar kadar destekleyemezler.

Büyük işler başaran çocukların çoğalması dileğiyle…

Merve Deniz ÖZTÜRK
Anasınıfı Öğretmeni

KALEV İlkokulu

 

Share