Çocuğunuz spor yapsın istiyorsanız…

Her şeyden önemlisi, şunu bilmelisiniz ki ebeveynler spor yaparsa çocuklar da yapar.

anne-kiz-sporÇocuklarımızın egzersiz yapmasını istiyorsak, onların bu tip işlerden mutlaka keyif alması ve giderken istekli olması beklenir. Öncelikli olarak çocuğunun o sporu sevmesi, eğer sevmiyorsa çocuğa bu sporu sevdirebilmenin yollarının aranması gerekir. Eğer her şeye rağmen, çocuğunuz bu sporu sevmediyse ona başka bir sporu deneme fırsatı verilmesi gerekir. Biliyorsunuz ki çocuklarımız da bizim gibi sevmediği işleri çok zor yaparlar.

Fiziksel özelliklerine göre spor seçmenin önemi biraz daha geride ama çocuklar genelde başarılı oldukları şeyleri sever ve devam etmek isterler. Çocuğun fiziksel özelliklerine uygun sporları seçmek de, kısmen daha başarılı olmalarını sağlayarak, daha çok katılımını sağlayabilir. Bu yüzden çocuğu aynı anda birden fazla spor dalının yapıldığı bir spor kulübüne götürerek, çocuğumuz bir sporu kesinlikle sevmedi ise, sevebileceği alternatif sporları yaratmak çok uygun olacaktır.

Çocuğumuzu spora verirken birçok şeyi bir arada düşünürsek hem çocuk hem ebeveyn için şartlar daha kolaylaşır. Spor yapılacak merkezin evine yakın olması da sporun devamlılığı açısından çok önemli. Aynı okul gibi düşünürsek, spor + anne ve babanın spora taşıması + spora uygun fiziksel anatomik yapının olması ve ruhsal uyum önemli. Çocuğumuzu spora bir hafta götürüp, sonraki hafta götüremezsek gereken alışkanlığı kazanamaz ve devamlılık da sağlanamaz.

baba-çocukSporda kazanmanın ana hedef olduğu aileler de, istemeden de olsa yanlış yöne sürükleyebilirler. Unutulmamalıdır ki maçların sonunda biri yenecek, diğer yenilecektir ve bunu olgun bir şekilde karşılamak çok önemli. Bu yüzden ailelerin sabırlı, sakin ve düzenli olarak çocuklarını desteklemeleri, çocuklarını kazanmadan öte yarışmanın keyfine varmaya, onları ellerinden gelenin en iyisini yapmaya motive etmesi gerekir.

Hülya KESTANECİOĞLU
Beden Eğitimi Öğretmeni

KALEV İlkokulu

Share