Çocuklarıma evde İngilizce öğretmeye nasıl başlarım?

evde ing1Birçok ebeveyn evde çocuklarına İngilizce öğretmek istiyor, ama nasıl ve nereden başlayacağını bilmiyor. İngilizceniz mükemmel olmayabilir, bu önemli değil. En önemli şey hevesli olmanız ve çocuklarınıza cesaret verip, onları motive etmeniz aslında. Çocuğunuz sizin istekliliğinizi ve coşkunuzu örnek alacaktır. Çocuğunuz hemen İngilizce konuşan başlamazsa endişelenmeyin. Bir dili özümsemek için belirli bir miktarda zaman gerekir. Sabırlı olun, çocuğunuz ‘kendi zamanında’ İngilizce konuşmaya başlayacak.

Bir Rutin Oluşturun
Evde İngilizce için bir rutin oluşturun. Uzun süreli ve seyrek aralıklı olanlardansa; daha kısa süreli ve sık oturumların olması daha iyidir. On beş dakika küçük çocuklar için yeterlidir. Çocuğunuz büyüdükçe konsantrasyon süresi artar, sonrasında yavaş yavaş uzun oturumları yapabilirsiniz. Çocuğunuzun dikkatini canlı tutmak için kısa süreli ve çeşitli aktiviteler yapmaya özen gösterin.

Her gün aynı saatte belirli etkinlikleri yapmaya çalışın. Ne zaman ne olacağını bilmek çocukların daha rahat ve güvende hissetmesini sağlar. Örneğin, okuldan sonra her gün bir İngilizce oyun oynayabilir veya yatmadan önce çocuklarınızla İngilizce hikâye okuyabilirsiniz. Evde bir alanı örnek kitaplar, oyunlar, DVD’ler veya çocuğunuzun yaptığı İngilizce ile ilgili bu gibi şeyler koyarak bir İngilizce köşesine dönüştürebilirsiniz. Tekrar etmek bu aktivitelerin esasıdır – Çocuklar genellikle öğrendiklerini kullanmak ve kendilerini ifade etmek için kelime ve yapıları pek çok kez duymaya ihtiyaç duyar.

Oyun Oynayın
Çocuklar eğlenirken doğal olarak öğrenirler. ‘Flashcards’ dediğimizevde ing2 resimli kartlar kelime öğretmek ve gözden geçirmek için harika bir yoldur ve bu kartlarla hafıza oyunu, elinle söylediğim karta dokun gibi birçok oyun oynayabilirsiniz.
Aşağıda linki verilen web sitesinde geniş bir yelpazede ücretsiz indirilebilir bilgi kartlarını bulabilirsiniz.
İngilizce pratik yapmak için çocukları ile oynayabileceğiniz pek çok oyun vardır.
• Aksiyon oyunları – Simon diyor ki, Sessiz sinema, Bay kurt saatin kaç?
• Masa oyunları – Hafıza oyunu, Labirentler, Puzzle, Zar oyunları
• Kelime oyunları – Adam asmaca
• Online oyunlar – Internet’te birçok eğitici oyun siteleri bulabilirsiniz.

Günlük Durumları Kullanın
evde ing3Evde İngilizce öğretiminin avantajı, dil pratiği için günlük durumları ve etrafınızdaki gerçek nesneleri kullanabiliyor olmanızdır. Örneğin çocuğunuz giyinirken onunla kıyafetleri hakkında konuşabilir ya da birlikte çamaşırları düzenleyebilir ve kıyafetler hakkında konuşabilirsiniz (‘Let’s put on your blue socks’, ‘It’s Dad’s T-shirt’, etc. // ‘Haydi mavi çorabını giy’, ‘Bu babanın tişörtü’ vb).

Çocuğunuz odasını toplarken onunla oyuncaklar ya da mobilyalar hakkında konuşabilirsiniz (‘Let’s put your teddy bear on the bed!’, ‘Where is the blue car?’ // ‘Haydi yatağının üzerine oyuncak ayı koyalım!’, ‘Mavi araba nerede?’).

Yemek pişirirken ya da alışverişe giderken yiyecek kelimelerini öğretin. Süpermarkete gittiğinizde, çocuğunuza bulması için yiyecek listesi verin (yaşına göre kelimeleri yazın ya da resmini verin). Evde alışverişten aldıklarınızı dolaba yerleştirirken kelimeleri gözden geçirin.

Hikâyeleri Kullanın
evde ing4Küçük çocuklar parlak renkli çekici resimleri olan kitapları daha çok sever.
Birlikte resimlere bakın ve birlikte işaret ettiğiniz resimleri adlandırın. Daha sonra çocuğunuza farklı şeyleri göstermesini isteyebilir ve sorular yöneltebilirsiniz örneğin “Where’s the cat?” (Kedi nerede?) Bir süre sonra çocuğunuzu bir şeyler söylemek için “What’s this? (Bu nedir?) gibi sorular sorarak teşvik edin. Hikâye dinlemek çocuğunuzu İngilizce seslere ve ritme alışmasını sağlayacaktır.

Şarkı Söyleyin ve Dans Edin
evde ing5Şarkılar yeni kelimeler öğrenmek ve telaffuz geliştirmek için gerçekten etkili bir yoldur. Hareketler eşliğinde söylenen İngilizce şarkılar sözlerini bilmeseler bile hareket ile katılabileceklerinden dolayı çocuklar için daha uygundur. Bu tür şarkılardaki hareketler genellikle kelimelerin anlamlarını göstermektedir.

Dilbilgisi kurallarını nasıl öğretmeliyim?
evde ing6Küçük çocuklara dilbilgisi kurallarını tek tek öğretmenize ihtiyaç duymaz; bunun yerine bazı önemli kalıpları duymalarını ve kulaklarının alışmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin, birisinin görünüşü hakkında konuşurken “have got” kalıbını cümle içinde kullanabilir; kurallar hakkında konuşurken “must/mustn’t” kalıplarını duymasını sağlayabilirsiniz. Erken yaştan itibaren çocuğun belirli kalıpların cümle içinde kullanıldığını duyması, ilerleyen yaşlarda bunları doğal olarak kullanmasına yardımcı olacaktır.

Büyük çocukların kendi kardeşleri ya da diğer aile bireylerine İngilizce öğretmesi de çok yararlı olabilir. Çocuğun bir başkasına dilbilgisi kurallarını anlatması kendisinin de bu kuralları öğrenmede ustalaşmasına yardımcı olur.

İlk önce hangi kelime ve cümleleri öğretmeliyim?
Hangi konuları öğreteceğinize karar verirken çocuğunuzun ilgi alanlarını ve kişiliğini düşünün ve çocuğunuzun konu seçmenizde size yardımcı olmasını isteyin. Bu konulardan bazıları ile başlamak isteyebilirsiniz:
• Sayılar (1-10, 10-20; 20-100)
• Renkler
• Sıfatlar (örneğin, büyük küçük, uzun boylu, mutlu, üzgün, yorgun)
• Vücut
• Oyuncaklar
• Giysiler
• Hayvanlar (örneğin evcil hayvanlar, çiftlik hayvanları, vahşi hayvanlar)
• Yiyecekler

evde ing7Çocuğunuz ‘İngilizce zamanında’ kullanılan dile de alışması önemlidir; bu nedenle her zaman aynı cümleleri kullanın; örneğin ‘It’s English time! Let’s sit down. Which song shall we start with today?’ (İngilizce zamanı! Haydi oturalım, Bugün hangi şarkıdan başlayalım?) Çocuklar kısa zamanda böyle kalıpları özümserler: ‘Please, thank you, Can I have …? Where is …? Point to … What colour is it? It’s … I like … I don’t like … (Teşekkür ederim; Alabilir miyim …?; Nerede …?; İşaret etmek …; Bu hangi renk?; Onun …; …Severim; … Sevmem)

Yaklaşımınız ne olursa olsun, bu süreçte en önemli şey dinlenmek, eğlenmek, İngilizceyi sizin ve çocuğunuz için keyifli bir deneyim haline dönüştürmek olmalıdır.

Derleyen:
Yasemin İSLAH
İngilizce Öğretmeni, Öğretmen Eğitmeni
KALEV İlkokulu

Kaynak: http://learnenglishkids.britishcouncil.org/en/parents/articles/how-start-teaching-kids-english-home

Share