Evde Yapabileceğimiz Eğlenceli Aktiviteler

Soğuklarla gelen ve öğrencilerimizin yüzüne sıcak bir gülümseme yayan şubat tatili çocuklar ve çocuk kalanlar için kar demek, oyun demek! Bu oyunlar dışarıda çekişmeli kartopu savaşlarına katılmak kadar evde de yapabileceğimiz birçok eğlenceli aktiviteyi içerebilir. O nedenle tabletleri, bilgisayarları ve o çok akıllı telefonlarımızı bir kenarda unutalım ve hep beraber evde bir “ganimet avına” çıkalım.

Çoraptan Kardan Adam
Malzeme bulma derdi yaşamayacağımız ve kendi oyuncağını yaratma adımlarında çocuğumuzla beraber çok keyif alacağınız bir çalışma bu. Çocukların genellikle ilk tepkisi “Çoraptan kardan adam olmaz ki!” olabilir ama neden olmasın?
Gerekli malzemelerimiz
1 adet beyaz çorap
1 adet bilekli renkli/desenli çorap
Çorabın içini dolduracak kadar evinizde bulunan herhangi bir bakliyat
(nohut, mısır, fasulye gibi)
2 adet lastik
Çeşitli büyüklük ve renkte düğmeler
Yapıştırıcı, bir parça ip, siyah keçeli kalem, turuncu bir kağıt parçası

Çorapları fotoğrafta gösterilen şekillerde kestikten sonra beyaz çorabımızı evde olan bakliyatlar ile dolduruyoruz. Ufak bir ipucu; çorabı doldurdukça esneme yapabilir, cömertçe doldurmaya devam etmeliyiz.

Yeterince doldurduktan sonra bir parça ip ile ucundan sıkıca bağlıyoruz. Küçük kepçe veya kaşık ile çocuğumuzdan doldurma kısmında desteğini isteyebiliriz. Düğüm atma işinizi çocuklarımıza bırakabilir ya da onlarla birlikte farklı düğüm atma teknikleri geliştirebiliriz. Bu aşamalarda göstereceğimiz sabır ve anlayış çocuğumuza hata yapabilme özgürlüğünü ve çözüm üretebilme alanı verecektir.
İçi iyice dolmuş beyaz çorabı iki lastiği de kullanarak toplam üç boğuma bölüyoruz. Böylece kardan adamımızın gövdesi tamamlanmış oldu! Peki nasıl giydireceğiz? Renkli çorabımızın bilek kısmını gövdesine, çorabın burun kısmını da şapkası olacak şekilde giydiriyoruz. Düğmeleri de gereken yerlere taktıktan sonra “Atkısı olmayacak mı? Peki ya kolları?” diye soran minik meraklılarımız için evde olan çeşitli malzemelerle denemeler yapabilir birbirinden farklı kardan adamlar
yaratabiliriz.

 

 

 

 

Yemeğe doyamadığımız tablolar
Sanat tarihinde kendine yer kazanmış sanatçılar ve eserleri üzerinden de oyunlar üretmek eğlenceli olduğu kadar eğitici de olabiliyor. Bunun belki de en güzel örneklerinden biri ünlü İtalyan ressam Giuseppe Arcimboldo ve eserleri.
Bundan nerdeyse 500 yıl önce yaşamış olan sanatçımız şu an bile göreni şaşırtan portrelere imza atmıştır. Meyveler, sebzeler, bitkiler, hayvanlar hatta günlük hayatta karşımıza çıkan birçok nesneyi kullanarak oluşturduğu bu portreler ile kendinden yüzyıllar sonra gelen birçok
sanatçıya da ilham kaynağı olmuştur.

G. Arcimboldo (Otoportre , üstte) sağdaki Vertumnus adlı eserini ünlü Roma İmparatoru II. Rudolf için yapmıştır.

Sanatçının eserlerini beraber incelediğimiz zaman çocukların ne kadar çok etkilendiklerini ve eğlendiklerini gözlemleyebiliriz. Bu noktadan sonra gerisi elimizdeki malzemelere ve hayal dünyamıza kalmış demektir. Bilmedikleri meyve ya da sebze çeşitlerini öğrenebilecekleri, renk-boyut alıştırmaları yapabilecekleri hatta yemeği bile eğlenceli hale getirebilecek yaratıcı bir çalışma olacaktır.
Mutfakta malzemeler eksik olduğunda elimizdeki renkli kağıtları, market broşürlerini, dergi sayfalarını kullanarak da kolaj çalışmalarımızda Arcimboldo portrelerimizi yapabiliriz.

İyi eğlenceler!

Ece PANCARCI
Görsel Sanatlar Öğretmeni

KALEV İlkokulu

Share