Enstrüman Çalmaya Başlayacak Çocuğunuza Söylemeniz Gereken Üç Şey…

m1Muhtemelen çocuğunuz enstrüman çalmaya okulundaki müzik dersi ile başlayacaktır. Bu durumda çocuklarınız ilk kez eve enstrümanlarını getirdiklerinde ya da enstrüman çalmak gibi bir istekle eve geldiklerinde bu bize o gün müzik konusunda heyecanlı bir günden daha fazlasını yaşadıklarını gösterir.

…Bu bir şanstır…

…Muhtemelen bu, çocuğunuzun şimdiye kadar eline geçen en büyük şans…

Eğer siz de benim gibiyseniz, çocuklarınızın ilk ve orta öğrenimlerini eksiksiz bilgi ve var olan kabiliyetlerinden daha fazlasıyla tamamlamalarını istersiniz. Çocuğunuzun hayatındaki başarısının öncelikle bilişsel becerisine bağlı olduğuna inanmazsınız, onu IQ testi ve benzeri testlere sokarsınız. Okulun öncelikle bilgilerle dolu çocuk beynine değil, bunun yerine gelişen becerilere ve ömrünün sonunda sahip olacağı zekaya odaklandığına inanmazsınız. Psikolojik özellikler de dahil…

• Zorlu bir görevi(muhtemelen sıkıcı) sürdürmek için gereken sabır;
• Memnuniyeti sürdürmek için gereken beceri;
• Problem çözmek için gereken ilgi ve dayanıklılık;

Odaklanılanların sadece birkaçı.

Çocuğunuzun elindeki enstrüman bu becerileri öğrenmek için bir anahtar olabilir.

Göreceksiniz ki çocuğunuz profesyonel bir müzisyen haline geleceği beklentisi ile bir enstrüman çalmaya başlamadı, çocukların bir matematikçi olma beklentisi ile matematik kitabı almadığı gibi. Ama bunun aksine, çocuğunuz en önemli becerilerden biri olan enstrüman çalmayı öğrenip geliştirmek için bir fırsata sahip olacak ve sizin ihtiyacınız olan çocuğunuza bunun onun tercihi olduğunu anlamasını sağlamak olacaktır.

İşte anne ve babaların çocuklarının en yakın bir zamanda enstrüman çalmayı öğrenmeye başlayabilmesi için bilmesi gereken 3 şey:

“Başarısız olmaya hakkın var ve bu başarısızlıklar seni ilerde çok daha iyi yapacak.”
yan-flut-calan-bebeYazılı sınav gibi müzikte kaçırılan her notayı kırmızı kalemle çizmek yok (müzikte yanlış çalmak kötü hissettirecek bir şey değildir.) Bir müzik aletinde veya herhangi bir şeyde iyi olmak için tek gereken birazcık çaba.
Çocuğunuzun durumunda, ihtiyacı olan tek şey çıkardığı iyi sesten önce kötü sesi duymaktır; daha iyi ve daha akıllı olmak için yeteneğinin yanında hata yapmaya da ihtiyacı var. Her çocuk farklıdır. Neler yapabildiğimiz, nerede olmak istediğimiz, bizi daha iyi birer öğrenci ve insan yapar. Enstrüman çalmayı öğrenmek bizim hatalarımızdan ders alıp büyümemize olanak sağlar.

“Yetenek zor işlerde her zaman bir avantajdır.”
Tekrar tekrar becerimizi geliştirmek için pratik yapmak, beyin devrelerimizi ateşleyerek becerimizi sağlamlaştırmak için doğru bir yoldur. Eminim ki, bazı insanlar yeteneklerini diğerlerinden önce bulurlar, ama yeteneğini geliştirmek için günlük olarak pratik yapanlar daima yeterince pratik yapmayanlardan üstün olacaktır. Çocuklar enstrüman çalmayı öğrenirken yaptıkları pratiklerin zor işlerinde onlara nasıl yardımcı olduğunu öğreneceklerdir.

m2

“Bu uzun bir süreçtir ve biz bu sürece dayanacağız.”
Çalışmalar enstrümanlarını bir yıldan fazla süredir çalan öğrencilerin bir yıla kadar enstrüman çalanlara göre %400 daha üstün olduğunu göstermiştir
— aynı süre zarfında pratik yapmışlardır!

Öğrencilerin fikirleri ve düşünce tarzları onları enstrümanlarını çalmaya yönlendiriyor. Enstrüman çalışmak başarılarına direkt etki ediyor. Ebeveynlerin yapabileceği şey ise çocuklarına moral vermek ve ilk günden bırakmanın kolay olduğunu söylememek. Çocuğunuzun müzik eğitimi ile ilgili karar verme yetkisini en azından birkaç yıl çocuğunuzun okuluna bırakmalı ve sonuçlarını görmelisiniz.

Çocukların okul yaşamlarının ötesinde okul, çocukların başarılı olmak için ihtiyaç duydukları hayati becerileri verebilecek potansiyele sahiptir.

Çocuklarımız nasıl dayanıklı olunacağını, motivasyonu, problem çözme becerisini, esnekliği ve karakterlerini eğitim öğretim hayatlarında ve sonrasında öğrenebilirler -ve müzik de bu becerileri öğretmek için en iyi araçlardan bir tanesi…

Ya biz ebeveynler müziği diğer kabul gören branşlar gibi çocuğumuzun en az 4-5 yıl eğitimini almasını isteyeceğimiz bir alan olarak görebilseydik? O zaman “okul başarısı” size ve çocuğunuza ne ifade ederdi?

Derleyen

Ebru Gül BUDAK
Müzik Öğretmeni

KALEV İlkokulu

KAYNAK: http://www.musicparentsguide.com/2015/03/10/3-things-parents-must-tell-their-children-when-they-begin-a-musical-instrument/

Share