İspanyolca! Don Kişot’un Yazarı Olan Cervantes’in Dili…

İngilizce’nin artık dünya çapında anadil olduğunu hepimiz biliyoruz ve ikinci bir yabancı dilin artık bir tercihten çok zorunluluk olduğunun da farkındayız. Dünya vatandaşı olabilmek, bakış açımızı genişletmek, farklı kültürlere hakim olabilmek… Bu özelliklerin hepsini ikinci bir yabancı dil öğrenerek kazanıyoruz. Öyleyse dünyada en çok konuşulan ikinci bir dilden bahsedelim: İspanyolca!

Ülkemizde son 5 yılda hızla önem kazanan ve kazanmaya devam eden İspanyolca, günümüzde İngilizceden sonra en çok tercih edilen ikinci yabancı dildir. Dünya çapında ise sadece Çince, İspanyolcadan az bir farkla daha çok tercih edilir.  Aslında ben neden İspanyolca öğrenmemiz gerektiğine değil, ikinci yabancı dilin çocuklarımızın üzerindeki etkilerinden bahsetmek, biraz da İspanyolca ile ilgili bilinmeyen noktalara değinmek ve öğrenim sürecinde evde hangi uygulamaları kullanarak, neler yapabileceğimizden bahsetmek istiyorum.

Hepimizin bildiği gibi İspanyol edebiyatına ve dünya klasikleri listesine birinci sıradan giren, neredeyse bir çağ kapatıp, edebiyat dünyasında yeni bir çağ açan Don Kişot’un dilidir İspanyolca. Bu nedenle böyle anılır çoğunlukla. Latin Amerika ve İspanyol topraklarında anadil olarak konuşulan bu dilin çok farklı çeşitleri vardır. Tahmin edeceğiniz üzere dil, her bölgede şekil değiştirmiştir. Latin Amerikalı insanların konuştuğu İspanyolcaya baktığımızda, İspanyol İspanyolcası ile aralarında birçok fark gözlemlenir.

İspanyolca öğrenebilmek için İngilizceyi biliyor olmak ya da İngilizceyi öğreniyor olmak bir avantajdır. İki yabancı dili birbiriyle karşılaştırarak öğrenmeye çalışmak hem daha kolay hem de öğrenen kişinin analiz ve sentez yapabilmek becerilerini geliştirir. İkinci yabancı dil öğrenmek sadece ilerideki iş hayatı için önemli değil, aynı zamanda ikinci yabancı dili öğrenebilme duygusunu kazanmak için çok önemlidir. Aslında benim çocuklarımız üzerinde uygulamaya çalıştığım şey tam da bu! İkinci yabancı dili öğrenmenin keyfine varabilmek. Bir zorunluluktan çok, onların toplumda farklı bireyler olduğunu hissettirebilmek bence en önemlisi. Bu nedenle 9-12 yaş grubundaki çocuklarımız için ikinci yabancı dil öğrenimini, özgeçmişe ekstra yazılabilecek bir özellikten çok, öğrenen çocuğumuzun moral motivasyonunu arttıran bir şey olduğunu düşünmemiz gerekiyor.

 Peki biz hangi İspanyolcayı öğreniyoruz?

İspanya, kendisine ait 7 farklı bölgeden oluşan çok milletli bir ülkedir. Her bölgenin kendine özgü bir İspanyolcası ve kendine özgü kültürel özellikleri vardır ama en çok geçerli olanı İspanya’nın orta yerinde bulunan Madrid ve batısında bulunan Salamanca bölgelerinde doğmuş Castellano dilidir ve bizim öğrenmeye çalıştığımız İspanyolca Castellano’dur.

Ülkemizde çok popüler olan İspanyolca henüz kaynak olarak tanımladığımız ders kitapları, okuma kitapları, sözlükler olarak İngilizce kadar gelişmemiş olsa da teknolojik gelişmelere baktığımızda hatırı sayılır derecede kullanabileceğimiz teknolojik uygulamaları geliştirmiştir ve geliştirmeye devam eder. Öncelikle İspanyolca öğrenim sürecinde dikkat etmemiz gereken bazı noktalara değinmek istiyorum:

  • İnternet üzerinde yer alan her sözlüğe güvenmememiz gerekiyor. Özellikle ‘’Google Translate’’, ‘’İspanyolca Sözlük’’ vb. İspanyolca- Türkçe sözlüklerden uzak durmamız gerekiyor. Bu sözlükler, kelimelerin gerçek anlamlarını çoğunlukla yansıtmıyorlar. Bunun yerinde benim önerim İspanyolca-İngilizce güvenilir bir sözlük olan ‘’www.wordreference.com’’dur. Ayrıca Word Reference sözlüğünü Apple Store ve Google Store sayesinde cep telefonlarınıza indirebilir, her an kullanabilirsiniz.
  • İspanyolca öğrenim sürecini Türkçe ile karşılaştırmayalım. Tamamen birbirinden farklı olan bu iki dili karşılaştırarak öğrenmeye çalışırsak, ileri seviyelerde Türkçeye benzeyen İspanyolca cümleler kurmaya başlarız. Her zaman İngilizce öğrenim sürecindeki en yakın dostumuz olsun.
  • Ev ortamında renkli post-it’ler kullanalım 😊 Her hafta yeni öğrendiğimiz kelimelerden sadece 5 tanesini post-it’lerin üzerine yazıp ev ortamında istediğimiz her yere yapıştıralım. Ezber kesinlikle yapmayalım! Sadece o kelimelere bakalım.
  • İspanyolca okuma kitaplarımızı yastık altı kitabı yapalım. Her akşam uykuya dalmadan önce yastığımızın altından kitabımızı çıkarıp okuyalım. Ama tabii çocuklarımız okusun bu kitapları, sizlerde onlara kulak misafiri olun. Anlamadığınız yerleri sorun onlara, onlar size anlatacaklardır. 😊

Bunlar uygulayabileceğimiz ve öğrenme sürecini doğru bir biçimde devam ettirmemize yarayan sadece birkaç önemli nokta.

İspanyolcayı Eve Taşıyalım: İspanyolca Öğretiminde Kullanabileceğimiz Teknolojik Uygulamalar ve İnternet Siteleri:

http://www.donquijote.org/lengua-espanola/juegos/ : Don Quijote, İspanya’nın çeşitli şehirlerinde yer alan yabancı öğrenciler için hizmet veren bir dil kursudur. Kurumun kendi sitesinde İspanyolca oyunlar bulunmaktadır. Siteden bu oyunlara ulaşabilir, belirli konular ile ilgili adam asmaca oynayabilir ya da bulmaca çözebilirsiniz ve çocuklarımızla yeni kelimeler keşfedebilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCs156bCTwCkfDypjJ8xxh5Q : Çocuklarımız okuldan geldikten sonra sevimli karakter Pocoyo’nun maceralarını altyazıları ile birlikte izleyebilirler ve günün yorgunluğunu atabilirler.

Apple Store’dan tablet veya telefonlarınıza ‘’Juego para los ninos que aprenden’’ uygulamasını indirebilirsiniz. Bu uygulama çocuklar için yapılmış İspanyolca kelime bilgisini ve tonlamayı geliştirmeye yardımcı olan oyun şeklinde ilerleyen bir eğitim uygulamasıdır.

https://arbolabc.com/ internet sitesi üzerinde İspanyolca her dersi geliştirecek nitelikte oyunlar yer alır. Örneğin çocuklarımız bu internet sitelerini kullanırken, İspanyolca matematiksel oyunlar oynayabilirler. Hem kelime bilgilerini arttırırlar, hem de diğer derslere faydası olabilecek bir sitedir.

https://www.youtube.com/channel/UCpwebazCMTEd1Vgvzn6QD0g : Benim en sevdiğim Youtube kanallarından biri olan ‘’Lessons with Paco’’, İspanyolca öğrenim sürecinde çocuklarımıza yardımcı olabilecek en yararlı içeriğe sahiptir. Videolarda konuşma anında cümlelerin önce İspanyolca daha sonra İngilizce karşılıkları verilir.

Elbette internet ortamında bu ve bunun gibi diğer birçok uygulama ve internet siteleri ile karşılaşabilirsiniz. Bu uygulamaları güncel olarak kullanabilmek çocuklarımızın okul dışında İspanyolcayı duydukları başka bir alan yaratacaktır. Bu sayede dile olan alışma süreci hızlanırken, öğrendiklerini kolaylıkla unutmazlar.

Unutmayalım ki İspanyolca, İngilizce gibi hayatımızın her alanında maalesef bulunmamaktadır. Ona yer açmak ise bizim yapabileceğimiz en etkili destektir. Bu süreci kolaylaştıralım ve bol bol oyun oynayabileceğimiz aktiviteleri tercih edelim. 😊

Lara GÜREL

İspanyolca Eğitmeni
KALEV Eğitim Kurumları

Kaynaklar:

http://www.donquijote.org/cultura/espana/lenguajes/el-espanol-en-el-mundo

http://www.cervantes.es/imagenes/File/prensa/EspanolLenguaViva16.pdf

http://www.academia.edu/23002652/._EL_ESPA%C3%91OL_DE_AM%C3%89RICA._EL_ESPA%C3%91OL_EN_EL_MUNDO_SITUACI%C3%93N_Y_PERSPECTIVAS_DE_DIFUSI%C3%93N

Share